Po campe a konferencii

Minulé leto sa nám s Peťom Urbanom pod hlavičkou Starportu podarilo odprototypovať prvú veľkú akciu pre podporu startupov v Košiciach. Za pol roka sme v dvojčlennom tíme dali dokopy dvojtýždňový camp, konferenciu a 6 tímov, ktoré odprezentovali svoje startupy.

Zorganizovať program len tak na základe naivnej idey je ale vždy recept na kopec vajce-sliepka problémov. V podstate program pozostáva hlavne z účastníkov, partnerov, mentorov a investorov. Nikto z nich ale nechce v kruhu byť prvý – startupy chcú najprv vidieť namakaných mentorov, štedrých partnerov a hladných investorov, zatiaľ čo mentori, investori a partneri svoju účasť chcú potvrdiť až keď uvidia, čo za startupy tu vlastne máme.

My sme si na začiatku mysleli, že toto prelomíme našimi CV-čkami a obe strany ohúrime natoľko, že nám svoju dôveru (čítaj ako „čas“ a „peniaze“) hodia do rúk instantne. Nefungovalo.

Jediný spôsob, ako chýbajúcu dôveru získať, bolo si tvrdohlavo postaviť svoj program na vlastnú päsť – s vlastnými startupistami, mentormi, vo vlastnom dome, s vlastnou konferenciou s vlastnými spíkrami a za vlastné peniaze.

Našich partnerov sme takto oslobodili od rozhodovania o tom, či program bude a kam pôjde. Nechali sme im možnosť len rozhodnúť o tom, ako rýchlo sa tam dostaneme – či to bude jedno leto, alebo tri.

S takýmto nastavením sa nám napokon podarilo zohnať kopec dobrovoľných mentorov a spíkrov, a Peťovi sa napokon podarilo prenetworkovať k vhodným a ochotným finančným partnerom, ktorí nám umožnili odmeniť naše tímy za participáciu a vykompenzovali naše náklady na všetko, čo sme si zaumienili.

Čo ďalej?

Najdôležitejším záverom analýzy programu bolo, že ak chceme vybudovať udržateľnú podnikateľskú komunitu, ktorá prosperuje a rastie, určite to nepôjde takto.

Napriek tomu, že sme svojim prístupom v mnohom odčlenili od iných iniciatív, vo výsledku sme aj tak vyprodukovali niečo, čoho dlhodobý dopad na komunitu ani náhodou nestál za náročnosť, ktorú si organizácia vyžiadala.

Rozhodol som sa teda, že kým príde ďalšie leto a s ním príležitosť na ďalší ročník Startup Fair, musím sa o komunite naučiť ďaleko viac, aby som vedel navrhnúť niečo, cez čo ju budeme vedieť ovplyvňovať dlhodobo.

Po pár mesiacoch sme sa takto dostali k organizovaniu rozhovorov s lokálnymi startupmi.

Autor: Stanley

Od strednej školy som vždy len podnikal ako UI designer a od roku 2015 popri tom budujem vlastný startupový hub. V Starporte sa snažím do hĺbky pochopiť hlavne začínajúcich podnikateľov v Košiciach a postaviť pre nich udržateľný ekosystém pre startupy a scaleupy.