Starport x Technicom

Včera sme sa stretli s Ferom Jakabom, ktorý vedie UVP Technicom, aby sme sa pozreli, či k ich startupovým programom vieme doplniť bootstrapping, ktorému sa venuje Starport.

Starport s Technicomom stoja akoby na úplne opačných stranách niekoľkých spektier, ktoré sa v startupovej kultúre dajú vnímať.

Technicom a celá univerzita nemajú možnosť byť ani zďaleka tak flexibilní ako miniatúrny Starport. Robustné inštitúcie, ktoré disponujú gigantickou infraštruktúrou, si v našom ekosystéme veľmi nemajú z čoho vyberať a ľahko sa na nich odrazí startupová bublina.

Produktivita vs gambling vs charita

Globálna startupová kultúra má zatiaľ podobný príbeh, ako čokoľvek iné s kapitalistickým potenciálom.

Hŕstka priekopníkov vyprodukuje kultúru, ktorá naberie hodnotu na finančom trhu. To si všimnú wannabe Wall Street vlci, ktorí svojim gamblingom začnú syntetizovať nové a nové vrstvy finančných valuácií a bum – bublina je zrazu taká veľká, že už ani nevidíme, okolo čoho je nafúknutá.

Keďže nám médiá kontinuálne vylamujú sánky článkami o stále vyšších investíciách, málokto si všíma, že idú do tímov s čoraz vágnejšou predstavou o trhu.

Vzdialenosť medzi trhovou hodnotou startupov a financiami, ktoré sa okolo startupov točia, sa ešte viac natiahne, keď sa do tejto bubliny zamiešajú štátne peniaze. Kým totiž gambleri majú aspoň nejaké očakávania, štát už k early startupom pristupuje ako čistá charita.

V miliónovej charite vychováte všeličo, ale podnikateľ to nebude.

„Menej ľudí by malo pracovať vo financiách a práve, viac ľudí by malo pracovať vo výrobe vecí (making stuff).“

Elon Musk

Žijeme v dobe, keď sa študenti a absolventi ľahko octinú vo finančnom poradenstve, poisťovníctve alebo kľudne vo venture capital fonde. Nie hocikto je ale ochotný nechať šachovanie s peniazmi a naučiť sa produkovať hodnotu.

Ideme po bootstrappingu

Existujúci startupový a inkubačný program Technicomu sú pre mňa zatiaľ príliš struktúrované a objekt je vybudovaný v prvom rade ako inovačný lab. Zatiaľ tam teda prevláda kultúra, v ktorej sa najprv buduje a patentuje produkt, až potom sa mu hľadá miesto na trhu.

Aby som do tohto prostredia vedel priniesť niečo zo Starportu s dostatočnou váhou, potrebujem sa zamerať najprv na ľudí, ktorých mindsety ešte nie sú zaťažené existujúcim produktom, alebo fundingom.

Táto univerzita má celistvý campus a tisíce študentov v najproduktívnejšom veku a životných podmienkach ideálnych na bootstrapping produktov s viditeľným dopadom na trh.

Keďže sa Starport často opiera o príbeh počiatočného vývoja Ycombinatora, Technická Univerzita bola dlho logickým míľnikom.

Otázkou bolo, kedy a ako začať.

Svojou kultúrou demonštrovanou v coworkingu, na Startup Fairoch a Founders‘ Meetupoch komunita Starportu nabrala zaujímavý objem a stretla aj partnerov.

Starport teda už zvláda viac ľudí, ako kedysi. A s tými ľuďmi zas prichádzajú aj potreby, ktoré už v Starporte veľmi nenaplníme.

Nastal teda správny čas skúsiť ísť von a ostala teda otázka „Ako začať s univerzitou?“

Starport meetupy v Technicome

Mojou misiou je zasiahnuť počas prázdnin čo najviac košických študentov a počas semestra potom aj tých internátnych. Pozitívne je, že sa v Technicome objavilo aj pár stredoškolákov.

Chcel by som poskladať komunitu founderov, ktorí sa raz týždenne stretnú v Technicome a budú sa intenzívne zaoberať bootstrappingom svojich zlých nápadov až kým z toho nevypadnú tie dobré.

Aby sme si ale nevyrábali chicken-egg problém medzi počiatočným záujmom študentov a počiatočnou organizáciou eventov, rozhodol som sa preniesť do Technicomu už navštevované týždenné meetupy Starportu a využiť ich ako katalyzátor pre väčšiu spoločnú komunitu.

Posledné meetupy v Starporte sa už aj tak začali zvrhávať nežiadaným smerom a zmena všetkým prospeje.

Mojim cieľom je držať pokope čo najviac lokálnych foundrov, a podporovať ich v pretekaní sa vo vynaliezavosti efektívnych vstupov na trh a získavania zákazníkov. Snáď eventuálne pritiahneme aj tých, ktorí si dnes nevedia predstaviť začiatok podniku bez gigantickej charity.

Jedenásty Starport Founder’s meetup by sa teda mal konať v priestoroch Technicomu niekedy po 10-tom auguste.

Keďže obe strany už majú existujúcich foundrov, základom bude otvorený networking s jedlom a pitím, z ktorého si nazbierame podklady na ďalší obsah.

Máme so Starportom opäť šancu prekvapiť.

Brave new world.

Autor: Stanley

Od strednej školy som vždy len podnikal ako UI designer a od roku 2015 popri tom budujem vlastný startupový hub. V Starporte sa snažím do hĺbky pochopiť hlavne začínajúcich podnikateľov v Košiciach a postaviť pre nich udržateľný ekosystém pre startupy a scaleupy.