2‑týždňový startup camp

Od otvorenia v máji 2019 Starport narástol a pritiahol mnoho zaujímavých ľudí. Spolu s Peťom sme sa rozhodli spraviť väčší zásah do komunity a zorganizovať niečo, čím ukážeme, že startupy berieme vážne.

Vedeli sme, ako začínal YCombinator a snažili sme sa prísť na spôsob, ako dosiahnúť podobné výsledky, avšak v rozmeroch, v ktorých to dokážeme spustiť sami.

Rozhodli sme sa teda spustiť náš (a široko ďaleko) prvý 2-týždňový startup camp, ktorý odmeňoval startupy za to, že pracujú na svojich podnikoch.

Starport's Startup Camp Batch Zero

Namiesto toho, aby sme slepo hľadali ktovie akých účastníkov cez online kampane, sme sa osloviť vybraných jedincov spomedzi našich kamošov, aby sa pridali do nultej várky nášho programu. Pridali sa k nám Viki LukáčováMartin StudenčanPavol MadárPeter HorníkZdenko VrábelMartin PetroOlga Shebanova,  Ján Čabala a Matúš Szabó.

Začali sme sa pripravovať 10 týždňov pred začiatkom campu. Posielali sme si emaily o základných prístupoch k prezentovaniu startupov, o novinkách z organizácie campu a vyplnili sme si zopár excelovských tabuliek aby sme o našich nápadoch čo najviac vedeli.

Každému támu sme sľúbili relevantných konzultantov, 2000 EUR za participáciu a našu vlastnú konferenciu, na ktorej svoje startupy skúsime postaviť pred lokálnu komunitu, investorov a medzinárodnú porotu.

Tá sľúbená odmena za participáciu vyzerala celkom čierne, avšak vďaka Slovak-American Foundation a Bescena.sk sme napokon mali dostatok prostriedkov na to, aby sme okrem porkytia organizácie programu vedeli každému tímu dať 1000 EUR.

Starport's Startump Camp Intro

V pondelok 15. júla, keď všetci dorazili do Starportu, sme si vysvetlili prvidlá hry na ďalšie dva týždne a vymenovali sme si hostí, ktorí nám mali v jednotlivé dni prísť pomôcť.

Finálnou časťou našej výzvy sa stala nami vytvorená konferencia Startup Fair, ktorú sme si pripravili na 26. júla tak, aby prezentácie startupov boli hlavnou časťou programu.

Starport's Startump Camp Breakfast

Fun fact: Nejako sme potrebovali dosiahnuť, aby účastníci prišli každé ráno včas. Preto sme sa rozhodli im každé ráno zabezpečiť raňajky.

V podstate to vôbec nefungovalo, no napriek tomu to stálo za to. Obzvlášť po tom, čo sme zistili, že Peťo sa v kuchyni celkom vyzná.

Starport's Startump Camp Gymbeam

Samotný program sme otvorili debatou o hlavnom cieli celého campu – finálne prezentácie. Dalibor Cicman nám prišiel povedať o svojich veľmi čerstvých skúsenostiach s prezentovaním GymBeamu pred investormi. Prešli sme si celý ich deck a analyzovali sme voľbu obsahu pre každý jeden z vytvorených slajdov.

Starport's Startump Camp Blizco

V utorok sa k nám pridal Marek Blizco. Mám celkom vágnu predstavu o tom, čo Marek buduje dnes, avšak viem, že pred svojim návratom do Košíc pracoval dlhé roky pre Google. Predstavil nám nástroje, pomocou ktorých sa celkom dobre dá nájsť pozícia na trhu podľa priemyslu a tým zadefinovať svoju konkurenciu a napokon aj stratégiu.

Potom sa nás pokúsil dostať k vyplneniu dát o našich startupoch, no aj napriek tomu, že sme to takmer splnili, si to pamätám ako najťažšiu úlohu, ktorú sme s tímami prekonávali

Starport's Startump Camp Gymbeam

Pali Jasem, CTO GymBeamu nám predstavil svoj pohľad na vyberanie technického co-foundra pre startup. Najzaujímavejší postreh bol, že tímová štruktúra „Hacker+Hipster+Hustler“ model v tejto fáze veľmi nefunguje čo hľadáme je skôr človek. ktorý je prienikom týchto rolí.

Starport's Startump Camp HubHub

Vo štvrtok k nám dorazil Jano Búza. S Janom sme sa prvýkrát stretli ešte kedysi dávno v Eastcubatore. Potom sme ho stretli opäť, ako člena víťazného tímu na Startup Weekende v Košiciach. Porota pri vyhlásení vyjadrila podozrenie, že v tíme je pravdepodobne niekto, kto pracoval pre kapitálový fond, pretože vo svojej prezentácii mali excelovskú tabuľku, čo nie je niečo, čo začínajúce startupy bežne robia.

Okrem HubHubu, Jano naozaj pracuje aj s fondom LRJ Capital, preto sme sa rozhodli ho pozvať na camp, aby nám ukázal, ako rýchlo a jednoducho načrtnúť finančné projekcie, ktoré boli aj spomínanou tabuľkou na Startup Weekende.

V piatok sme privítali Szabiho Szeleia, jeden z najzaujímavejších startupistov, akých som stretol. Okrem toho, že má silný background marketingového riaditeľa (Google, Nike,…), najväčší prínos bola jeho schopnosť rozbiť pochopenie marketingovej stratégie na úplné jednoducho pochopiteľné myšlienky. Pri konzultáciách našich startupov na nás dokázal tlačiť a presvedčiť nás o tom, že všetko, čo potrebujeme na validáciu, sa dá spraviť veľmi lacno a rýchlo.

Okrem bol Szabi jeden z prvých, ktorí jasne poukázali na fakt, ze nezáleží na tom, koľko máte skúseností – pri novom projekte vždy budete robiť nejaké z chýb, ktoré by ste inému hneď vytkli.

Starport's Startump Camp Barbeque

V sobotu, na polceste ku konferencii, sme sa rozhodli si dať pauzu a užiť si barbeque na našom dvore so zvyškom komunity. Bolo nás asi 30, dostatok jedla pre všetkých a aj napriek občasnému dažďu sme to potiahli do 3-tej rána.

Starport's Startump Camp Martin Reentas

Keďže pracujem pre človeka, ktorý postavil svoju spoločnosť Hagedorn Infosysteme z ničoho, mám šťastie na človeka, ktorý ľahko pochopil, o čo sa v Košiciach snažím. Vďaka tomu sme na campe mohli mať jedného z najzaujímavejších hostí celého programu.

Martin Reents už exitol dva startupy v Nemecku práve pracuje na škálovaní tretieho. Súhlasil s tým. že príde do Košíc na celý týždeň a svoj čas tu strávil tak, že si prešiel naše startupy v individuálnych rozhovoroch jeden po druhom.

Vo štvrtok, deň pred konferenciou nás navštívil Majo Porvažník zo Sparring.io aby poradil našim startupom s právnymi otázkami, formami a nastavením vzťahov v tíme. Prístup a filozofia Sparringu veľmi rýchlo zapôsobili a mnoho startupistov z našej komunity už využíva ich služby.

Starport's Startump Fair Intro

V piatok, 26. júla sme konečne dorazili do Tabačky, kde sme privítali 10 spíkrov a 150 návštevníkov, aby sme odprezentovali 6 startupov z nášho campu. Toto bol prototyp našej Startup Fair.

Autor: Stanley

Od strednej školy som vždy len podnikal ako UI designer a od roku 2015 popri tom budujem vlastný startupový hub. V Starporte sa snažím do hĺbky pochopiť hlavne začínajúcich podnikateľov v Košiciach a postaviť pre nich udržateľný ekosystém pre startupy a scaleupy.